Mis asi on täpsemalt otsingumootor?

otsingumootorid

Jaga seda postitust

Sisukord

Mis on otsingumootor?

otsingumootorid

Otsingumootor on internetis saadaval olev tarkvara programm või skript, mis otsib otsingusõnadele vastavaid dokumente ja faile ning annab vastuseks faile, mis sisaldavad neid otsingusõnu. Internetis on saadaval tuhandeid erinevaid otsingumootoreid, kõigil omad võimalused ja funktsioonid. Esimeseks otsingumootoriks peetakse Archiet, mida kasutati FTP-failide otsimiseks ning esimeseks tekstil põhinevaks peetakse Veronicat. Tänapäeval on populaarseimaks ja tuntuimaks otsingumootoriks Google. Teiste populaarsete hulka kuuluvad AOL, Ask.com, Baidu, Bing ja Yahoo. Otsingumootoris oma lehekülje etteviimist nimetatakse otsingumootorile optimeerimiseks.

otsingumootoritele optimeerimine

 

Kuidas otsingumootor töötab

Kuna suured otsingumootorid sisaldavad miljoneid ja mõnikord isegi miljardeid lehti, ei otsi paljud otsingumootorid mitte ainult lehti, vaid kuvavad vasted tähtsuse järjekorras. Tähtsuse määramiseks kasutatakse erinevaid algoritme.

Nagu on kujutatud ülalpool oleval pildil, on kõikide otsingumootori andmete allikaks ämblik või analüüsija, mis külastab automaatselt lehti ja kannab nende sisu andmebaasi.

Kui leht on analüüsitud, töödeldakse lehel olevad andmed ja kantakse andmebaasi. See võib sageli sisaldada allpool nimetatud samme.

  • Stoppsõnade
  • Lehel alles jäänud sõnade ja nende sageduse salvestamine.
  • Teistele lehtedele viitavate linkide salvestamine.
  • Piltide ja muu sisestatud meedia kohta informatsiooni salvestamine.

Ülalpool kogutud andmeid kasutatakse lehele reitingu andmiseks ja on otsingumootori peamiseks meetodiks, mille abil määrata, kas lehte peaks näitama ja millises järjekorras seda teha.

Peale andmete töötlemist tükeldatakse see üheks või mitmeks failiks, liigutatakse erinevatesse arvutitesse või laetakse mällu, kust pääseb sellele otsingu kasutamise korral ligi.

 

Lennupiletite otsingumootorid

Tundub, et lennupiletite võrdluslehed on äärmiselt levinud. Saadaval on palju erinevaid lehti ning võib jääda mulje, et igal lehel võiks saada samasuguseid otsingutulemusi. Järgmine kord, kui plaanid lennata ning oled kasutatava lennufirma osas paindlik, siis proovi kõigepealt kasutada lendude otsimiseks ühte taolistest online tööriistadest.

lennupiletite otsingumootorid

Teiseks suurepäraseks valikuks on Google Flights, mis pakub tavapäraselt kiiret ja lihtsat otsingukogemust kõige muu jaoks, mida sa guugeldad ja muidugi ka lendude jaoks. Google kasutab koheselt kõikide erinevate hindade ja lennuaegade otsimiseks ITA Matrix platvormil põhinevaid võimsaid metaotsingu andmeid.

Kayak on olnud pikka aega rahva lemmikuks, sest see on kiire ja lihtne. See on endiselt üks parimaid lendude otsimise online tööriistu, kuid see ei suuda alati kõige odavamaid lende üles leida. Kasutades proovimarsruuti Chicagost Tucsonisse, anti odavaimaks lennuks sama marsruut, mis Momondo puhulgi, kuid kuna Kayak ei kuvanud Omega Flight Store’i tulemusi, oli odavaimaks hinnaks Americanist ostes 319$.

Paljud reisijad kasutavad ka Skyscannerit. See brittide tööriist otsib odavaimaid hindu 22 erineva reisi- ja lennufirma lehelt.

Paljude reisijate seas on üheks parimaks online tööriistaks Momondo. See on saanud tänu oma efektiivsusele ja lihtsasti kasutatavusele tunnustust paljudelt väljaannetelt. Momondo võib olla sinu parimaks valikuks, kui on vaja teha otsinguid mitme linna kohta ning ka siis, kui kasutad mobiilseadet.

 

Otsingumootorid Eestis

Otsingumootorite kasutamine Eestis kaldub kõik Google poole. Google on haaranud 90% kogu otsingumootoreid kasutatavast inimestest. Enamus nendest kasutab Google.ee otsingumootorid ja väiksem osa kasutab Google.com´i.

Kunagi oli Eesti suurim netiotsingu koht neti.ee. Seal oli väga palju infot!

eesti otsingumootorid

Puudus aga kasutajamugavus ja kiirus ja sa ei saanud nende süsteemilt otse küsimusi küsida. Tuli lihtsalt suur ja võimas Google ja võttis neti.ee´lt selle viimasegi. Neti.ee on siiski väga hea koht, kust kiiresti ja korraga palju firmade kohta välja otsida ja seda enda turundustöös ära kasutada. Emailid ja numbrid on väga kiiresti kättesaadavad.

Kui selle teema kohta rohkem teada tahad, siis guugelda.

 

Vene otsingumootorid

Praegusel ajal kontrollitakse Venemaa otsingumootorite turgu kolme mängija poolt: Yandex, Google, Search.Mail.ru. Viimane neist kasutab nii oma enda otsingu tehnoloogiat kui ka teatud otsingupäringu klasside puhul oma peamise partneri Google’i otsingut.

vene otsingumootorid

Rambler, QIP.ru ja teised kohalikud otsingumootorid saavad oma tulemused Yandexi voost. Bing ei oma Venemaal tugevat positsiooni.

 

Rootsi otsingumootorid

Statistika näitab 2017. aasta septembri seisuga Rootsi juhtivate otsingumootorite turuosa. Google on 93,82 protsendiga esimesel kohal. Teise koha omaniku turuosaks on 4,09 protsenti.

rootsi otsingumootorid

 

Soome otsingumootorid

Soomes on tekkinud viimaste aastate jooksul mitmeid otsingumootori idufirmasid, mis keskenduvad spetsiifilistele vertikaalidele. Riik on tuntud oma julgustavate poliitikate ja suhtumise poolest, tõstes esile võrdset juurdepääsu võimalust informatsioonile. Kui võtta arvesse neid poliitikaid, insenerteaduslikku talenti ja multidistsiplinaarseid teadmisi, siis pole ka mingi ime, et soomlased on tegelenud alates 1990ndatest otsingu täiustamisega.

soome otsingumootorid

Soome otsingumootorid, kataloogid & nimekirjad

  1. Finna
  2. Google Finland
  3. Makupalat
  4. webinfo
  5. Yahoo! Suomi

Aga võib-olla sa tahaksid teada, millised on parimad ja tuntumad otsingumootorid maailmas?

 

10 tuntumat otsingumootorit

interneti otsingumootorid

Millised on 9 parimat ja kõige populaarsemat otsingumootorit maailmas? Lisaks Google’ile ja Bingile leidub teisigi otsingumootoreid, mis ei pruugi olla küll nii tuntud, kuid millega tehakse sellegipoolest miljoneid otsingupäringuid päevas.

See võib tulla paljude inimeste jaoks šokeeriva üllatusena, kuid Google ei ole tänapäeval ainus otsingumootor internetis! Tegelikult on olemas mitmeid otsingumootoreid, mis tahavad Google’i troonilt tõugata, kuid ükski neist pole (veel) valmis isegi endast ohtu kujutama.

Sellest hoolimata on olemas täiesti arvestatavaid otsingumootoreid ning järgnevalt esitleme neist kümmet parimat.

Nimekiri kümnest parimast otsingumootorist maailmas (uuendatud 2018)

1. Google

Täiendavat tutvustamist ei ole vaja. Otsingumootorite hiiglane on otsingute osas esimesel kohal vapustava 66 protsendilise erinevusega teise koha omaniku Bingi ees.

Netmarketshare’i värskeima raporti kohaselt (jaanuar 2018) tehti 74,52% otsingutest Google’iga ning ainult 7,98% Bingi abil.

Google domineerib ühtlasi 93 protsendiga ka mobiilseadmete/tahvlite otsingumootorite turuosa!

Soovid õppida, kuidas Google’i otsingumootori turuosa ära kasutada? Loe: Kas sa sooviksid saada rohkem külastusi Googlest?

2. Bing

Bing on Microsofti katse pakkuda Google’ile otsingute osas konkurentsi, kuid vaatamata oma pingutustele, ei ole nad suutnud kasutajaid veenda, et nende otsingumootor annab Google’ist paremaid otsingutulemusi.

3. Ask.com

Varasemalt tuntud kui Ask Jeeves, Ask.com moodustab umbes 0,05% otsingute turuosast. ASK põhineb küsimus/vastus vormingul, mille puhul paljudele küsimustele vastavad teised kasutajad või siis kasutatakse küsitluse vormi.

Sellel on ka üldise otsingu funktsionaalsus, kuid võrreldes Google’i või isegi Bingi ja Yahooga, ei ole tulemused kuigi kvaliteetsed.

4. AOL.com

Netmarketshare’i sõnul on kunagine kuulus AOL pea 0,04% turuosaga endiselt 10 parima otsingumootori seas. AOLi võrk sisaldab mitmeid populaarseid veebilehti, nagu engadget.com, techchrunch.com ja huffingtonpost.com.

5. Baidu

Baidu loodi aastal 2000 ning see on Hiina populaarseim otsingumootor. Selle turuosa suureneb pidevalt ning Wikipedia sõnul tehakse Baidu abil miljard otsingupäringut kuus. See on praegu Alexa Rankings edetabelis neljandal kohal.

6. Wolframalpha

Wolframalpha erineb teistest otsingumootoritest. Nad turustavad seda “arvutuslike teadmiste mootorina”, mis annab sulle erinevatel teemadel fakte ja andmeid. Sellega saab teha erinevaid arvutusi, näiteks kui sisestada otsingusse “mortgage 2000” (hüpoteek 2000), arvutab see sinu laenusumma, makstava intressi jne, kasutades selleks erinevaid oletusi.

7. DuckDuckGo

DuckDuckGo omab teiste otsingumootorite ees mitmeid eeliseid. Sellel on puhas liides, see ei jälgi kasutajaid, see ei ole reklaame täis ning sellel on mitmeid häid funktsioone (ainult üks otsingutulemuste leht, saab otsida otse teisi veebilehti jne).

Olen kindel, et osasid DuckDuckGo funktsioone kasutatakse teiste otsingumootorite poolt ning DuckDuckGo saaks korraliku kapitaliga endale arvestatava otsingumootorite turuosa.

8. Internet Archive

archive.org on interneti arhiivi otsingumootor. Selle abil saab vaadata, kuidas veebileht alates aastast 1996 välja on näinud. See on domeeni ajaloo jälgimiseks ja aastate jooksul tehtud muutuste jälgimiseks äärmiselt kasulik tööriist.

9. Yandex.ru

Alexa sõnul on Yandex.ru interneti 30 populaarseima veebilehe seas, hoides Venemaal neljandat kohta.

Yandex kujutab endast tehnoloogiafirmat, mis loob intelligentseid tooteid ja teenuseid, mis põhinevad masina õppimisvõimel. Wikipedia sõnul on Yandex Venemaa suurim otsingumootor, haarates seal endale 65% turuosast.

Kui sa otsid mistahes ülalnimetatud otsingumootoriga “milline on parim otsingumootor?”, saad sa vastuseks, et Google on parim ja populaarseim otsingumootor ning Bing on teisel kohal (ülemaailmsel tasemel).

Need on praeguse aja 9 parimat ja kõige populaarsemat otsingumootorit internetis.

Nimekiri ei ole muidugi täielik ning kindlasti luuakse tulevikus neid juurde. Kuid mis puutub esikohtadesse, siis säilitavad Google ja Bing tulevastel aastatel oma liidripositsiooni.

Kui tahad oma tulemusi otsingumootorites parandada, siis võta meiega ühendust!

Loe veel

kodulehe hind
Domeenid

Kodulehe hind aastal 2023

Kodulehe hind on oluline teema. Kui seda teha odavalt ja kiirustades siis mõjub see Teie ettevõtte