10 viisi, kuidas leida motivatsioon rasketel hetkedel

Jaga seda postitust

Sisukord

motivatsioon

Motivatsioon on huvitav asi, näiteks kas kujutaksite ette, kuidas Elon Musk kolmapäeva hommikul äratust mitu korda edasi lükkab, mõeldes, et täna kohe üldse ei viitsi tööle minna? Või Kersti Kaljulaid?

See võib küllaltki veider vaatepilt olla, kuidas kumbki neist pidžaamades hommikul telekat ei suuda kinni panna, sest töötamise tuju tol päeval lihtsalt puudub. Paraku, on just see väga paljude ettevõtjate ja palgatööliste reaalsus. Kui motivatsioonikriis tuleb, siis osad on sellest üle, kuid teised saavad suurte raskustega end kokku võetud. Kui tunned, et viimane on tuttav tunne, siis on aeg mõelda välja strateegia sellest jagu saamiseks, et motivatsioon päris aurude peal ei peaks jooksma. Allpool on 10 viisi motivatsiooni taasleidmiseks:

1) Pane eesmärkidele rohkem kaalu

Võib-olla pole seatud eesmärgid piisavalt olulised, suured, või vastupidi, on nad hoomamatult suured. Eesmärgid peavad olema tähendusega ja käega-katsutavad, et motivatsioon nende saavutamiseks oleks kõige suurem. Vastasel juhul puudub igasugune põnevus ja väljakutse nende ees.

Edukad inimesed seavad ühe või kaks pikemat (1-5-aastast) eestmärki ja terve portsu lühikesi eesmärke. Pikad eesmärgid hoiavad sädeme silmis, samal ajal hoiavad lühikesed eesmärgid /ja nende saavutamine) motivatsiooni kõrgel.

Hoia oma mõtted tegevuses, samal ajal hoia siht suurematel eesmärkidel.

2) Veeda aega oma klientidega

Kliendikohtumised on head, kuid kui paljud meist veedavad klientidega aega siiralt koos? Pole eriti motiveeriv olla terveid päevi oma kolleegide ja kontoris mugavustsoonis. Tõeline eesmärk ja siht võivad mugavustsoonis olles argipäeva halli rutiini ära kaduda.

Oma klientidega aega veetes tuletame endale meelde, mis on nendele oluline ja enda töö omandab seejuures uued väärtused: teame kellele, miks ja mis eesmärgiga me töötame.

Kui tekib tunne, et eesmärk või taju oma töö osas on kadumas, siis tasub veeta aega oma lõpptarbijate ja miks mitte töölistega. Kui on tunne, et sellest ei saa midagi võita, siis paremad kliendi- ja töösuhted saab igal juhul.

3) Püstita endale isiklik siht ja missioon

Nii, nagu igal ettevõttel peaks olema eesmärk ja nägemus, siis võiks need tegelikult töölistel ka olla. See aitab panna paika suuna, raamid, kultuuri ja põhjapanevad väärtused. Kuigi see aitab suuna määrata, siis jääb motiveerimisel pelgalt missioonist väheks. Isiklik missioon peab käima käsi-käes mitmetasandiliste eesmärkidega (pikad + lühikesed).

Paiguta need eesmärgid endale märkmikusse, et oleks võimalik neid igapäevaste tegemistega siduda.

4) Leia aega iseendale

Nii karjääris, kui oma äris ülespoole pürgimine võib kogu aja ära neelata. Kui juba kord selle oravaratta seljas olla ja „tulekahjusid“ kustutada, siis läheb aeg halastamatu kiirusega. Päevadest saavad nädalad ja nädalatest aastad. Keegi meist pole töömasin ja töö ilma puhkuseta muudab meid tuimaks. Pealegi, puhanud pea on värskeid mõtteid täis.

Tuleb leida regulaarselt vabasid hetki oma lähedastega aja veetmiseks või mõne meelepärase hobiga tegelemiseks. Ära loovuta neid hetki töö vastu, sest ühel hetkel saab see aeg lihtsalt otsa ja need „tulekahjud“ jätkavad endiselt süttimist.

5) Tähista oma võite

Öeldakse ikka, et: „pane alati edasi“, kuid teinekord on saavutustele tagasi ka hea vaadata. See aitab motivatsiooni taasavastada ja annab jõudu edasiste takistuste vallutamiseks. Oma võite tuleb tähistada. Pealegi, hea on vaadata kui pikk maa on juba läbi käidud ja millistele raskustele vastu seistud.

See on natuke nagu vanale koolipildile vaadates aegu meenutada – meenuvad nii väljakutsed, raskused kui ka õnnehetked. Mõtle, kuidas mõne aasta pärast veel tagasi vaataks.

6) Nõusta teisi alustavaid spetsialiste ja ettevõtjaid

Paremat tunnet, kui teiste aitamine ja nõustamine, on tõenäoliselt üsna raske leida. Lisaks heale tundele autab see reaalsustaju joonde seada, sest teiste raskused ja taksitused on ilmsed, ja teinekord liigagi tuttavad. Samuti, võimaldab see teatud tarkusi ja nippe korrata või meelde tuletada. Võib-olla inspireerivad teiste otsused ennastki muudatusi läbi viima.

Nõustamisega saab alustada erinevatel veebilehtedel kus otsitakse igat sorti spetsialiste. Alati võib vabatahtlikuna oma kogukonda aidata või oma teadmisi alustavale ettevõtjale pakkuda.

7) Raja endale rutiin, seejärel täienda seda aina paremaks

Pole paremat harjumuse kujundajat, kui seda on stabiilne rutiin. Kui rutiin võib ühelt küljelt olla igavuse ja ärrituse tekitaja nr. 1, siis teiselt küljelt, kes ei tahaks teha terve päev endale meelepäraseid asju.

Tee oma rutiin meeldivaks ja samal ajal produktiivseks. Siis ei tunne sa igavust ja naudid igat päeva. Rutiin ei pea alati samaks jääma, seda võib aeg-ajalt täiendada , kärpida, või koguni ringi muuta.

8) Ümbritse end inspireerivaga

Selleks võib olla inspireeriv töökeskkond või miks mitte hakata tellijaks mõnele heale meediaväljaandele. Populaarsemad on näiteks TED-kõnedest  ajakirjadeni ning YouTube’ist podcastideni. Leia see hetk igas päevas, et end täiendada ja inspireerida.

Ümbritse ennast oma ala asjatundjatega, arvamusliidritega ja inspireerivate ideedega.

9) Panusta oma kogukonna arengusse

Ühe hakkaja inimese või ettevõtja panust kohalikku keskkonda on lihtne alahinnata, sest paljud meist ei ole sellega kunagi tegelenud. Eestis on kümneid tuhandeid väike-ettevõtjaid, kes ühel või teisel viisil panustavad Eesti arengusse. Vabatahtlike toega oleks see panus kordades suurem.

Kogukonna arenedes paraneb kõigi selle liikmete elukvaliteet. Samuti, suureneb motivatsioon tegutseda, sest tulemused tõestavad eesmärkide võimalikku teostust.

10) Ära tee kõike üksinda

Ettevõtliku inimese teekond kipub teinekord üsna üksik olema. See ei tähenda, et kogu teekond ühe-mehe-bändi moodi ettevõtmine peaks olema. Kindlasti mitte.

Raja endale toetajate ja mentorite võrgustik, kelle poole vajaduse korral abikäe (või aju) saamieks saaks pöörduda. Kõike üksi tehes ei jää piisavalt aega omale meelepäraste eesmärkide saavutamiseks.

Motivatsioon ei olegi staatiline osa meie elus – see lainetab nagu meri. Õnneks saame me seda ise mõjutada ja nende 10 nipiga on protsess hulka kergem.

Loe veel

kodulehe hind
Domeenid

Kodulehe hind aastal 2023

Kodulehe hind on oluline teema. Kui seda teha odavalt ja kiirustades siis mõjub see Teie ettevõtte