Tasuta kodulehe tegemine kolme lihtsa sammuga

Autor | mai 4, 2017 | Wordpress

Tasuta kodulehe tegemine WordPressiga on lihtne!

Järgmise 3782 sõna läbilugemisel peaks sul algtasemel tasuta kodulehe tegemine käpas olema. Kui võtad natuke aega ja loed läbi järgneva, oskad sa:

 1. Oskad valida enda ettevõtmisele parima ja sobivama kodulehe loomise platvormi.
 2. Oskad valida endale sobiva veebimajutuse ja registreerida endale sobiva domeeni.
 3. Oskad oma veebilehte installeerida, algtasemel disanida ja oma lehte korrektselt muuta ja seadistada.

Esimene samm: vali endale kodulehe tegemiseks platvorm.

 

Üldiselt on veebiloome platvormi valimine kõige esimene asi, mis veebilehe loomisel ära otsustatakse. Ära üldse muretse, milline su tulevane koduleht välja näeb või isegi mis su domeeni nimeks saab. Kaldun arvama, et see on sul juba tegelikult välja valitud…

Aga mida ma täpselt „platvormi“ all mõtlen…

 

Veebilehtede loomine 2017 aastal on võrreldes kümneaastase taguse (ja rohkem) ajaga totaalselt muutunud. Siis olid ajad teised ja ilma veebiehituseks vajalikku koodi oskamata ei olnud sul põhimõtteliselt iseseisvalt oma enda veebilehte võimalik luua.

Siis olid märksõnadeks HTML, CSS ja Flash. Nende arvutikeelte oskamine ja õppimine ei olnud lihtne ettevõtmine.

See on veidi üllatav, et isegi täna arvab suur osa inimestest, et tasuta kodulehe tegemine on keeruline ja aeganõudev protsess. See väide ei pea kohe mitte kuidagi paika!

Tänaseks päevaks on internet täis mustmiljon erinevat (liialdus) veebiehituseks mõeldud  süsteemi, millega põhimõtteliselt saad endale mõnekümne minutiga toivima veebilehe luua. Tihti nimetatakse neid platvorme sisuhaldus süsteemideks (ingl.k CMS – Content Managment System)

Veebiehtiuse platvorm on sinule nii tehtud, et sina koodiga jändama ei pea. Sinu jaoks on kõik visuaalne. Nii on sul lihtne oma veebilehe sisu hallata.

Vaieldamatult on kõige populaarsemaks veebiloome platvormiks WordPress!

Need kolm on kõige populaarsemad kodulehtede tegemiseks kasutatavat platvormi:

tasuta kodulehe tegemine

Nagu sa ülalt näed, siis WordPress on veebilehtede loomise maailmas üks tõeline gigant. Veidi rohkem, kui pooled interentis leiduvatest veebilehtedest (mis kasutavad veebiehitus platvormi) jooskevad WordPressi nimelise veebiplatvormi peal. Veidi rohkem statistikat siit.

Miks teha oma koduleht WordPress´iga?

Veel üks pildike statistikast:

Kõige lihtsam põhjus: usalda statistikat. Miljonid inimesed kellel on tasuta kodulehe tegemine käsil jäävad WordPressi juurde.

Teiseks: hetkel pole lihtsamat ja kiiremat võimalust kodulehekülje valmistamiseks…

Ja lisaks:

 • WordPress on tasuta. Lisaks saad valida tuhdandete erinevate teemade/kujunduste vahel. Valida on lihtne tänu heale otsingusüsteemile. WordPressi peale ehitatud veebilehed on erimoelised. WordPress on loonud tohutu suure kommuuni ja abi on lihtne leida.
 • Tasuta kodulehe tegemine WordPressiga on algajale väga lihtne selgeks õppida. Kui sa oskad kasutada Microsoft Word´i siis sinu jaoks on juba algus tehtud – sa oskad luua sisu. Wrodpress´i on võimalik laiendada tänu väga suurele hulgale laiendustele pluginate näol. Sa saad luua (ilma liialdamata) endale ükskõik millise veebilehe, mis su mõtetes on.
 • Suurtele ja väikestele. Kui WordPressi kasutavad eBay, Mozilla, Reuters, CNN, Google Ventures ja isegi NASA siis pole mingit kahtlust, et WordPress ei suuda sinu ettevõttele või mõneks muuks otstarbeks loodava veebilehega hakkama saada.
 • Oled sa kuulnud sõnast „mobiilisõbralik“ veebileht/koduleht? Kõik on tänapäeval mobiilne. Seda on ka kõik WordPress´is ehitatud lehed. Sa ei pea muretsema, et su leht mobiilis halb välja näeb.
 • Sa ei jää kunagi ilma abita. WordPress on tegelilult tohutu suur kommuun foorumite ja blogidega. Oma küsimustele saad sa kiire otsinguga üldiselt minutite jooksul lahenduse. Samuti on Youtube videokeskkonnas tuhandete tundide jagu õppevideosi WordPressi paremaks kasutamiseks. Veebihai.ee kasutab ka WordPress´i, nii enda jaoks, kui ka klinetidele lehtde loomiseks.

 

Muidugi on sul alati valikuvõimalus ja võibolla WordPress sulle ei sobi. Ma muidugi ei tea põhjuseid, miks ei peaks sobima…

Drupal on kahtlemata väga võimekas platvorm ja on üldiselt popuaalsem koodimisoskuse taustaga arendajate seas.

Kindlasti ei ole ta hea variant algajala, kuna selle õppimine võtab kordi rohkem aega/ressurssi, kui WordPress´i kasutama õppimine.

Joomla on üsna sarnane WordPress´ile ja sellega on võimalik teha ideaalselt toimivad veebilehed. Jällegi, WordPress vajab hulga vähem tehnilisi teadmisi, et endale kiiresti ja tasuta toimiv veebileht üles seada.

WordPress, Drupal ja Joomla on kolm kõige popimat veebiloome/sisuhaldus platvormi/süsteemi. Tegelikult on nende kõrval veel sadu teisigi.

Näiteks siit leiad näiteks kümme kõige kasutatavamat veebiloome/sisuhaldus platvormi loetelu ja kirjelduse (inglise keeles) – Top 10 Most Usable Content Management Systems. Siit leiad veel pikema Vikipeedia nimekirja erinevatest platvormidest, millega saad oma kodulehe luua.

Minu kindel soovitus on: oma kodulehe loomiseks kasuta WordPress´i ja vali lihtsam tee!

Kahtlemata on WordPress kõige lihtsam ja koloriitsem veebiloome platvorm, millega mina kokkupuutunud olen. Mitte ükski teine platvorm ei paku nii suurel hulgal seadistusvõimalusi ja võimalust erinate plugin´nate abil oma lehte täiustada.

Kui sa soovid luua oma ettevõtte kodulehte, oled blogija, oled vabakutseline veebiarendaja või loomeinimene, siis just WordPress on sulle parim variant, sest WordPress on kindlasti kõige paindlikum platvorm, millega sa kunagi kokku puutud!

Nüüd, kui sa oled oma valiku teinud ja WordPress´i oma tulevase veebilehe arendamiseks valinud, siis räägime natuke „tehnilist“ juttu ka. Jalgratast me leiutama ei hakka ja ühtegi koodijuppi sul ka näha ei tule.

Teises etapis õpetan ma sulle mõned nipid ja tehnilised nüansid, kuidas valida enda ettevõtmisele domeeni nimi ja kuidas ja kuhu oma domeen majutada.

Kolmandas etapis näed sa, kuidas kõige kiiremini installida oma lehele WordPress ja kuidas teha esmane seadistus oma just loodud lehele. Rohke pildimaterjaliga käib õppimine lihtsalt ja kiirelt!

Kui sul tekib lugedes ja hiljem oma lehe loomise juures tehnilis küsimusi, siis ole julge ja kirjuta meile, liikudes siit kontakti lehele.

Teine samm: leiame sulle sobiva domeeni ja majutame su veebilehe.

Kui sul on juba oma domeeninimi registreeritud, siis võid põhimõtteliselt teise sammu lugemata jätta aga kindlasti soovitan ma sul seda mitte teha. Võta parem aega ja ehk õpid midagi uut!

Oma kodulehe loomiseks vajad sa kõigepealt kahte väga olulist “asja”:

 1. Domeeni nime oma uuele veebilehele (näiteks minukoduleht.ee).
 2. Veebimajutust, kuhu oma regsitreeritud domeen majutada.

WordPress on sulle täiesti tasuta. Tasuta kodulehe tegemine 100% ei ole kahjuks võimalik, sest oma domeeni ja veebimajutuse eest tuleb sul küll maksta (kuigi isegi seda võib tasuta saada)

Võta oma kodulehte, kui oma turundusmeeskonna liiget, kes tuleb kuhugi elama panna. Ilmselt sa ei üllatu, kui sellise asja eest tuleb sul veidi raha välja käija. Ära muretse! See ei maksa sulle kuus rohkem, kui paar tassi kohvi.

Oma enda ettevõtmisega seotud domeeninimi näeb välja kordi proffessionaalsem välja, kui tasuta (juhul, kui sa ei taha sentigi maksta) minukoduleht.tasutakodulehed.ee. Oled ju minuga nõus?

Kui majutad oma kodulehe oma enda ostetud veebimajutuses, siis võid kindel olla, et su domeen laeb kiiremini ja üldiselt on välistatud, et tekib olukord, kus su koduleht mingitel põhjustel külastajatele kättesaamatuks muutub. Seda sa kohe kindlasti ei taha!

Läbi kelle endale uus domeen registreerida ja kuhu see majutada?

Meie kasutame üldiselt oma .ee domeenide registreerimiseks ja majutamiseks veebimajutus.ee´d. Väga kiire laadimisega majutus.

Mitte kunagi ei ole juhtunud, et meie lehed ei lae või kliendid nendele ligi ei pääse. Samuti on nende klienditugi alati kiiresti kättesaadav. Eriti kiiresti saab nendega asjad aetud telefoni teel.

Välismaiste ja muude projektide majutamiseks kasutame hostwinds.com´i. Samuti väga kiire! Ja lisaks on ta palju odavam, kui meie kohalik, veebimajutus.ee. Välismaiste domeenide registreerimiseks kasutan alati namecheap.com´i.

Soovitan sul oma .ee domeenid majutada ja registreerida läbi veebimajutus.ee või siis läbi zone.ee. .com domeenide registreerimiseks kasuta namecheap.com´i ja majutamiseks hostwinds.com´i või bluehost.com´i.

Sa võid mind usaldada – olen neid teenuseid kasutanud rohkem, kui kuus aastat. Kiire, usaldusväärne ja kiire abi!

Samuti saad sa iga populaarse domeenimajutus- ja registreerimisteenust kasutades kaasa oma domeeniga seotud e-posti aadressi – näiteks info@sinudomeen.ee. Samuti saad neid vajadusel juurde luua. Minu meelest on sellised e-posti laiendid kliendile usaldsväärsemad, võrreldes näiteks @hot.ee, @hotmail.ee, @gmail.com jne kasutamisega.

Muidugi võid sa kasutada ka teisi domeenimajutus- ja registreerimiteenuseid. Sajaprotsendlisliselt võin mina soovitada ainult eelnevas lõigus nimetatud teenuseid.

Jällegi, kui sul juba on olemas ostetud/registreeritud veebileht ja majutus, siis võid järgmised lõigud vahele jätta ja kohe hüpata kolmanda sammu juurde. Kui sul on aga domeen valimata, siis loe aga hoolega edasi ja ma annan sulle mõned nipid oma kodulehele nime valimisel.

Millise nime ma oma domeenile valima peaksin?

Kui sul on oma ettevõte, siis asi on lihtne: vali oma domeeni nimeks oma firma nimi. Kindlasti ei soovita ma panna oma koduelhe nimeks „sinufirmanimiOÜ.ee“, kui ta ei ole üldse su pakutava teenusega seotud .

Näiteks tegelen ma lisaks veebiteenuste pakkumisele purjetamise teenuse pakkumisega Tallina lahel. Minu firma nimi on näiteks “Sailing Estonia OÜ” aga minu domeeni nimeks on purjetamine.com, kuna pakun purjetamisteenust Tallinna lahel ja selle lähiümbruses.

Minu jaoks purjetamine.com bränd ja minu ettevõte, mille nime ma turundan ja müün. Selline simega domeen on meie klientidele 100%´lt arusaadav ja meie puhul on see väga palju kaasa aidanud purjetamise teenuse turundamisele internetis.

Minu jaoks on peaaegu alati oluline, et domeeni nimeks oleks otsene märksõna, mis on sinu ettevõtmisega kõige lähemalt seotud.

Näiteks, kui sa tegeled autorehive müügiga ja su osaühingu nimeks on Rehvimees OÜ, siis sellisel juhul sobiks su domeeni nimeks rehvimees.ee. Kui aga su osaühingu nimeks on Tallinn Tires OÜ, siis vali endale domeeni nimeks rehvimeistrid.ee või rehvivahetus.ee jne, muidugi juhul, kui need veel vabad on.

Nii tehes on see hilisemas turundamises kasulik SEOle (otsingumootoritele optimeerimisel) ja klient saab täpselt aru, mis lehte ta külastab.

Kui sa oled blogija, siis võid panna oma domeeni nimeks enda nime või siis kombineerida domeeninime teemadest, millest sa kirjutad.

Nagu sa juba tead ja sulle internetis kolades silma on hakanud, siis kõige populaarsemad domeenilaiendid on .com, .net ja. org. Eesti puhul siis .ee lõpuga domeenid.

Hetkel on populaarsust kogumas igasugu uued domeenilaiendid nagu .agency, . pizza, .club jne. Neid ma sul veel aga kasutada ei soovita, sest nii ei pruugi su kliendid sind üles leida. Las need laiendid koguvad veel natuke rohkem piopulaarsust, kui nende poole vaatama hakkad.

Enne, kui oma domeeninime valiku ära otsustad, mõned lisasoovitused:

 1. Kas su domeeninime saab kasutada brändina? Näiteks, kui su ettevõte tegeleb ehitusega ja su firma juriidiseks nimeks on “KPC Holding OÜ“, siis su domeeninimeks ei sobi su firma nimi. Sa võid kõrvallehena oma osaühingu nime küll registreerida aga domeeninimeks, kuhu su kliendid maanduvad, võta näiteks “ehitusspets.ee“, “meieehitame.ee“,  “eestiehitab.ee” jne. Ma loodan, et kirjeldatu põhimõte on sulle arusaadav.

Kui ei ole, helista meile kohe praegu ja aitame sul tasuta oma veebilehele nime välja mõelda!

 1. Proovi oma domeenimi hoida lühike ja meeldejääv! Keerulised ja pikad nimed ei jää inimestele meelde ja neid on käsitisi otsinguribale palju raskem sisestada. Kas veebihai.ee jääb hästi meelde? Minumeelest jääb!
 1. Väldi võimalusel numbrite, sidekriipsude ja täpitähtede kasutamist!
 1. Võta natuke aega ja kirjuta arvutisse või paberile nii palju mõtteid, kui sul pähe tuleb ja ehk nii leiad enda domeenile sinu ettevõtmisega väga lähedalt seotud sõnakombinatsiooni, mis on lühike, arusaadav ja millest võib hiljem su tegemiste bränd kujuneda.

Minu parim soovitus eelneva kokkuvõtmiseks: kombineeri oma domeeninimi sinu ettevõtmisega lähedalt seotud sõnadest – arusaadav klientidele ja märksõnad domeenis meeldivad Google otsingumootorile. Lihtne!

Ja teiseks: usalda oma sisetunnet. Kui sulle ikkagi su domeeninimi väga meeldib, siis võta see ära!

Kaks asja, mis peaksid olema tehtud enne kolmanda sammu juurde liikumist:

 1. Korralda üksi või sõprdagea/perega koos üks ajurünnak, kirjuta üles enda teenuse/tootega/ettevõtmisega seotud sõnad ja pane kokku endale sobiv domeeninimi.
 1. Vali endale sobiv teenus, kus domeen registreerida ja koht kuhu oma domeen majutada (.ee domeenide jaoks kasuta alati veebimajutus.ee´d või zone.ee´d).

 

Kolmas samm: installeerime su kodulehele WordPress ja teeme esmase seadistuse.

Su domeen on nüüd registreeritud ja majutatud. Nüüd on see aeg teistele nähtavaks teha ja üles seada. Järgmisena installeerime su kodulehele WordPress´i.

WordPress´i seadistamine ja installeerimine.

WordPress´i installeerimise puhul on sul valida kahe variandi vahel. Üks variant on teisest kordi kiirem.

 1. WordPress (samuti Joomla ja Drupal) on võimalik installeerida põhimõtteliselt ühe klikiga.

Peaaegu iga usaldusväärne ja populaarne veebimajutusteenus lubab sul WordPress´i installida kiiresti ja nn. „ühe kliki installeerimisega“.

Kui sa oled valinud oma domeeni regsitreerimiseks veebimajutus.ee, siis on sul see „ühe klikiga installeerimise“ variant täiesti olemas! Sellisel juhul peab sul olema veebimajutus.ee´st tellitud „Standard pakett“.

kodulehe majutus ja registreerimine

Logi sisse oma veebimajutus.ee kontosse. Kui sul on tellitud “Standard pakett”, siis vaata vasakust lehe menüüst ja leia WordPress.

Veebimajutus.ee´l on selgitav tekst oma lehel olemas, kuidas WordPress oma lehele edukalt installeerida. Vaja on vaid täita mõned väljad.

wordpressi ühe klikiga installeerimine

Enamasti käib WordPress´i installeerimine kõikidel hinnatud ja populaarsetel veebimajutust pakkuvatel ettevõtetel ühte moodi. Teha tuleb järgmised sammud:

 1. Logi sisse oma majutuse kontole.
 1. Vali domeen, millele tahad installeerida WordPress´i.
 1. Leia menüüst WordPress´i ikoon või link.
 1. Täida vajalikud väljad ja loe selgitusi.
 1. Kontrolli oma täidetud väljad ja vajuta installeerimist käivitavat nuppu.

 

On ka teine võimalus WordPressi installeerimiseks, mis on kordi keerukam ja ma ei soovita kasutada veebimajutust, mis sulle “ühe kliki installeerimist” ei paku. Milleks asju keeruliseks ajada! Kui aga mingil teadmata põhjusel on sul WordPress manuaalselt vaja installeerida, siis külasta seda linki.

Valime su uuele WordPressi lehele sobiva teema.

Nüüd, kui sul on WordPress oma uuele domeenile installeeritud, peaksid sa oma lehte külastades nägema WordPress´i poolt vaikimis valitud teemat. See näeb välja väga lihtne ja „puhas“.

2017 näeb välja WordPress´i vaikimisi seadistatud teema välja selline:

wordpress kasutamine ja kujundus 2017

See muutub neil üldiselt viimastel aastatel igal aastal.

On üsna mõistetav, et sa tahad teistest lehtedest eristuda. WordPress pakub sulle selleks lõputult erinevaid seadistusvõimalusi, alustades tuhandetest teemavalikutest. Samuti on sul võimalik oma poolt valitud WordPressi kujudnust/teemat tohutult palju redigeerida ja muuta.

Kuidas leida endale meeldiv ja su ettevõtmisega soetud WordPressi teema/kujundus?

 1. Logi sisse oma WordPress´i halduspaneeli/adminnipaneeli.

Kui sa seda täpselt teha ei oska, siis mine lingile http://sinuleht.ee/wp-admin 

“sinuleht.ee” vaheta välja oma domeeninimega. Logi sisse enda poolt valitud kasutajanimega ja parooliga!

Vaikimisi peaks WordPress´i halduspaneel välja nägema selline:

kodulehe tegemine wordpress

Kui sa tunned, et pilt on esmapilgul veidi kirju, siis ära muretse. Juhatan sind täpselt õigetesse kohtadadesse.

 1. Teeme WordPress´i eesti keelseks

Kui sulle inglise keel vööras on ja tahad emakeeles oma domeeni redigeerida ja muuta, siis liigu vasakus menüüs „Settings“ ja vali „General“. Vaata pilti!

wordpress eesti keeles

Kui su inglise keel on hea ja sa saad sellest aru, siis minu kindel soovitus on: jäta WordPress inglisekeeleseks! Ka antud artiklis jätkan inglise keelsete väljendite kasutamist!

Miks? Sul on lõpuks nii lihtsam erinevate terminitiega ära harjuda. Kõik õppematerjal on enamasti inglise keeles. Ma isiklikult ei teagi tihtipeale oma töös vajaminevatele inglise keelesetele terminitele emakeelset vastet…

 1. Leiame sulle tasuta teema.

Nüüd, kui sa oled kiire pilgu adminnipaneelile peale visanud ja ehk ise natuke asja uurinud ja keelegi ära vahetanud, valime su domeenile 1500 tasute teema hulgast sulle meeldiva ja sobiva lehe kujunduse.

Liigu WordPressi halduspaneelis vasakus menüüs „Appearance“ (võid klikkida või lihtsalt hiire nupu peale liigutada) ja vali „Themes“. Kui see tehtud, siis vali ülalt „Add new“.

wordpress kujundus

Nüüd on sinu ees tohutu hulk tasuta teemasi. Et valimine sulle lihtsamaks teha, tegin kokkuvõtte ja loetelu 15´st parimast (minu lemmikud) tasuta WordPress´i teemast/kujundusest! Lisame hiljem!

Kui tasuta kodulehe tegemine on juba piisav “tasuta” asi ja soovid saada eriti ilusat kujundust, siis kindlasti soovitan sul külastada themeforest.com´i. See leht on tohutu suur tasuliste teemade/kujunduste baas.

Tasulised WordPressi kujundused/teemad on üldiselt kordi võimekamad, kui tasuta variandid. Tasulised teemad võimaldavad su lehte veelgi rohkem muuta ja on kindlasti palju proffessinaalsemad, kui tasuta teemad. Aga hetkel jääme tasuta teemade juurde.

Mitmed tasuta teemad on väga proffessinaalsed ja kindlasti rahuldavad sajaprotsendiliselt paljude WordPress´i kasutajate vajadused.

wp tasuta kujundused

Nagu sa ülemiselt pildilt näed, on uue ja sobiva teema installeerimine WordPress´i kasutades väga lihtne!

Võta kindlasti aega ja kasuta WordPress´i teemaotingu võimalusi. Kasuta oma ettevõtmisega seotud märksõnu ja muid otsinguvõimalusi. Kasuta erinevaid filtreid!

Kindlasti vali võimalusel „Responsive“ teema/kujundus! See tähendab seda, et su veebileht näeb välja hea ka mobiilsetes seadmetes. Lihtsalt kirjuta „responsive“ otsingukasti.

 1. Uue kujunduse/teema installeerimine.

Nüüd, kui sa oled veidi otsingule aega pühendanud ja enda domeenile sobiva teema leidnud, siis selle installeerimine on äärmiselt lihtne.

Lihtsalt liigu hiirega sobiva teema peale ja vajuta nuppu „Install“. Kui installeerimine on tehtud, muutub „Install“ nupp „Activate“ nupuks. See tähendab teema aktiveerimist. Vajuta „Activate“.

wp kujunduse install

Nüüd külasta oma kodulehe aadressi ja sa peaksid nägema oma domeenil äsja installeeritud teemat/kujundust. Kindlasti värskenda oma lehte!

Kui sa kardad, et su kodulehele lisatud lehed ja sisu peaksid teemavahetusgea kaduma minema, siis sa eksid. Vaheta WordPress´i teemasi nii palju, kui sa tahad. Midagi kaudma ei lähe!

Kuidas lisada kodulehele uut sisu ja lehti? Kodulehe tegemine wordpress

Kodulehe tegemine WordPressi´iga ei tähenda ainult teema installimist jms. Kui sul on teema valitud ja edukalt oma kodulehele installeeritud, siis järgmiseks oluliseks etapiks on kodulehele sisu loomine ja uute lhetde lisamine.

Lehtede lisamine ja redigeerimine (edit).

On ilmselge, et su leht ei saa koosneda ainult esilehest. Su koduleht koosneb mitmest lehest.

Sa teed oma veebilehele teenuste, kontakti ja muud sellised lehed. Et seda teha, tegutse järmigselt:

 1. Liigu WordPress´i halduspaneeli vasakusse menüüse (nagu alati), mine „Pages“ ja vali „Add New“.

Kui sa oled Microsoft Word´iga tuttav, siis on sinu jaoks asi lihtne. Kõik selgitused on WordPress´i halduspaneelis olemas. Lisa oma uuele lehele pealkiri (näiteks “Teenused”, “Kontakt” vms), lisa tekst ja pildid ja kui sa oled lõpetanud, siis vajuta nuppu „Publish“ (avalda).

wp lehtede lisamine ja haldamine

Kuidas lisada lehed kodulehe menüüsse?

Nüüd, kui sa oled loonud oma veebilehele esimesed vajalikud lehed, siis tuleb need lisada menüüsse, et lehe külastajad su loodud lehtedele navigeerida saaks. Et lehed kodulehe menüüsse lisada, tegutse järgnevalt:

 1. Kõigepealt tee oma leht endale sobivaks ja salvesta kõik muudatused, vajutades nupule „Update“.
 2. Nüüd liigu vasakus menüüs „Appearance“ ja liigu nupule/lingile „Menus“.
 3. Nüüd otsi üles oma loodud leht ja lisa see menüüsse. Pane linnuke oma valitud lehe ette ja vajuta nuppu „Add to menu“. Viimaseks sammuks vajuta nupule „Save Menu“. Nüüd mine oma kodulehe esilehele, värskenda lehte ja sa peaksid nägema lehe ülaosas menüüs oma äsja menüüsse lisatud lehte.

wordpress menüü loomine

Sisu (postituste) lisamine ja muutmine.

Kui sinu kodulehe juurde kuulub blogi (oleks väga hea, kui kuuluks), siis oleks hea oma blogi link oma veebilehe menüüsse lisada. Sa saad WordPressi abiga väga lihtsalt oma postitusi kategooriatesse lisada. Blogi lisamise olulisusest kodulehele räägime mõnes teise postituses pikemalt.

Räägin sulle lühidalt kõige lihtsamast ja kiiremast  võimalusest oma lehele blogi lisada ja kuidas see sinu domeeni esilehelt leitavaks teha.

 1. Kõigepealt loo uus kategooria ja pane selle nimeks “ Blogi“. WordPressi haalduspaneeli vasakus menüüs navigeeri „Posts“ ja seal vali „Categories“. Täida väli „Name“ ja kirjuta sinna „Blogi“. Lõpetuseks kliki nupule „Add New Category“.

wordpress blogi loomine

2. Et teha blogisse oma esimene postitus, liigu WordPressi halduspaneelis vasakusse menüüsse ja vali sealt „Posts“ ja kliki „Add New“. Kirjuta oma esimene postitus valmis ja määra paremalt oma postitusele kategooria „Blogi“. Su esimene postitus on nüüd tehtud aga su blogi pole su pealehelt veel leitav.

3. Menüüsse sa oskad juba uusi lehti lisada.

wordpress blogimine

Kodulehe optimiseerimine on WordPressiga lihtne!

Nüüd räägin ma natuke põhilistest WordPressi poolt pakutavatest optismiseerimisvõimalustst ja kuidas oma leht endale meelepäraseks kohandada.

Kodulehe pealkiri ja „tagline“.

Sinu veebilehe lehekülgede pealkirjad on otsingumootiritele optimeerimise kohapealt väga olulised. Su lehekülje pealkiri on esimene asi, mille järgi su lehe külastaja aru saab, kuhu ta maandunud on. Otsingumootoritele (Google´le) on su lehe pealkiri oluline, sest see on üks element, mille järgi otsingusüsteem su loodud lehe otsitavatele märksõnadele otsingu teostajale kuvab.

Oma kodulehe otsingumootritele meelepärasemaks tegemisest räägin ma mõnes teises postituses rohkem, sest näiteks Google´l on 200 nn. „ranking factorit“, mida ta su kodulehte oma robotitega külastades arvesse võtab.

Su kodulehe igal leheküljel peaks olema unikaalne nimi, mis sisaldab sinu ettevõtmisega seotud märksõnu.

Toome siin näiteks, et su ettevõtmine on seotud ehitusega. Su domeeni nimi on ehituspets.ee.

Et oma lehele „tagline“ lisada ja pealkiri, liigi jällegi WordPressi halduspaneeli vasakus menüüs lingile „Settings“ ja vali „General“. Pilt selgituseks.

wp kodulehe pealkiri

WordPress lisab nüüd selle „tagline´i“ igale su veebilehe üksiku lehekülje peakirja lõppu.

Postituste ja lehekülgede kommenteerimise võimaluse keelamine.

On erinevaid põhjuseid, miks kommenteerimine keelatakse. Kui ka sina tahad oma kodulehe üksikute lehekülgede kommenteerimise välja lülitada, siis tegutse järgmiselt:

 • Kui sa lood uut lehekülge, siis vaata ülesse paremasse nurka ja kliki „Screen Options“ . Lisa linnuke „Discussion´i“ juurde ja nüüd keri lehekülje alla. Selgituseks kaks pilti:

Lehekülje all näed sellist võimalust:

Eemalda linnuke „Allow Comments.“

On ka võimalus vaikimisi kõikidel oma postitustel kommenteerimine keelata. Liigu menüüs „Settings“ ja siis „Discussion“. Soovitan sul kindlasti linnukese lisada „Comment must be manually approved“. See tagab selle, et igasugused spämmi robotid su lehekülge oma kommentaaridega risustada ei saaks.

Pilt ütleb rohkem, kui tuhat sõna.

wordpress kommentaarid

Staatilise esilehe lisamine.

Enamasti on see WordPressi seadistamise juures üks esimesi asju, mida tehaks. Sa ei taha, et su esileht näeks välja nagu blogipostitus. Sa tahad, et su külastaja näeks su esilehte sellisena nagu ta sul tehtud sai ja su lehe külastajal on võimalus enda soovitud kohta menüüst navigeerida. Näiteks muutub „blogi“ leht alati, kui sa lisad uue postituse – uus postitus ilmub lehe üles.

Et oma veebilehele lisada staatiline esileht, tegutse järgmiselt:

 1. Mine „Settings“ ja siis „Reading“.
 2. „Front Page“ on see leht, mida su külastaja su domeeni külastades esimesena näeb (sinudomeen.ee). Enne seda loo uus lehekülg ja nimeta see näiteks „Esileht“. Võid selle ka oma veebilehe ülal asuvasse menüüsse lisada.

wp staatiline esileht

„Posts page“ määrab selle lehe, kuhu hakkavad ilmuma postitused. Kuna aga me lahendasime „Blogi“ lisamise eelnevalt natukene teistmoodi, siis ära hetkel seda muuda.

Kui sa ikkagi tahad oma blogipostitustele lehe määrata, siis loo kõigepealt uus leht nimega „Blogi“, lisa see menüüsse ja siis määra „Posts page´iks“ äsja loodud „Blogi“ nimeline leht.

„Sidebar´i“ ehk küljepaani redigeerimine.

Võib kindlalt õelda, et enamustel WordPressi peale ehtiatud lehtedel asub „Sidebar“ lehe paremas ääres.

Et oma lehe „Sidebar´i“ redigeerida, liigu WordPressi halduspaneelis „Appearance“ ja siis „Widgets“.

Eemalda kõik ebavajalik nagu näiteks „Archives“, „Meta ja „Recent Comments“. Et seda teha, lihtsalt hoia hiire vasakut nuppu all ja liiguta ebavajalik „Sidebar´ist“ välja. Samamoodi käib „Widget´ite“ lisamine. Inglise keeles nimetatakse seda „Drag and drop´iks“.

WordPress´i pluginad

Mis asi see „plugin“ õigupoolest on? WordPressi pluginad annavad sulle tohutu hulga lisavõimalusi oma kodulehte omapärasemaks muuta. Samuti saab pluginate abil su veebilehe muuta külastajale palju kasutajasõbralikumaks.

Pluginad kiirendavad su tööd, sest pluginate installeerimine nõuab enamasti ainult mõnda üksikut klikki. Nende seadistamine on muidugi suurem töö.

WordPress´i pluginaid saad kasutada väga erinavate funkstsioonide lisamiseks oma kodulehele. Näiteks saad lisada pildigaleriisi, kontakti vorme, saad pluginate abil oma kodulehe ühendada sotsiaalmeediaga jne. Iga plugin on loodud täitma mingit kindlat ülesannet. Sotsiaalmeedia turudnuse olulisuse kohta saad lugeda siit: “Sotsiaalmeedia turundus ja selle olulisus.

Kuidas installeerida pluginaid?

Pluginate lisamine WordPress´ile on väga lihtne. Liigu halduspaneelis „Plugins“ ja siis kliki „Add New“. Nüüd avaneb sul võimalus otsida ja kasutada neljakümmet tuhandet erinevat WordPressi jaoks loodud pluginat (tasuta). Valik on tohutu suur!

Installimiseks vajuta sobiva plugina peal „Install Now“ ja siis „Activate“. Peale plugina paigaldamist ilmub halduspaneeli vasakusse menüüsse plugina nimega uus nupp. Kui see ei ilumu peamenüüsse, siis vaata „Settings“ alt ja otsi installeeritud plugina nime.

wordpressi pluginate installeerimine ja kasutamine

Ei ole inimest, kes kõiki WordPressi plugianid teaks ja tunneks. Pluginaid lisatakse kodulehele üldiselt vastavalt vajadusele.

WordPressi kasutajate ja veebiloojate seas on välja kujunenud kõige populaarsemad ja effektiivsemad pluginad, mis üldiselt alati loodavale veebilehele paigaldatakse. Minu ja teiste veebiloojate lemmikute pluginate kohta saad rohkem lugeda siit: lisame hiljem…

Palju õnne!

Kui sa selle artikli ilusti läbi lugesid ja kõik etapid korralikult läbi tegid, peaks sul olema nüüd funktsonaalne ja külastajatele kättesaadav WordPressi koduleht!

Kaugeltki ei tähenda see aga seda, et su koduleht nüüd ideaalne ja lõplikult valmis oleks. Seda me aga seekord teha ei püüdnudki. Me alles õpime!

Nagu ma olen korduvalt maininud, siis WordPress on tohutu suur platvorm ja lõputute võimalustega, et oma kodulehte optimeerida ja see isikupärasemaks muuta ning su külastajatele kasutajasõbralikumaks muuta. Lisaks on tuhandeid eriotstarbelisi pluginaid.

Kõike korraga teha ei selgeks õppida ei jõua. Järk-järgult lisab veebihai.ee uut sisu WordPressi kohta, kuidas kasutada erinevaid plugian ja kuidas teha enda enda lehele nö. süvaseadistus.

Samuti räägime oma blogis palju SEO (otsingumootoritele optimeerimisest), märksõnade otsimisest, sotsiaalmeedia turundusest ja paljust muust internetiturundusega seonduvast!

Peatse kohtumiseni!

Kui sa ei saa esmase WordPressi installeermisega ise hakkama, siis las meie teeme selle sinu eest TASUTA ära! Ole hea ja võta meiega ühendust ja ütle, et sa vajad WordPressi installeerimisel abi!

Veebihai.ee – Tule sulista meiega!

 

Oliver Eenmaa
Copyright, SEO, UX ja UI. Veebihai kaasasutaja.
Jagamist