Õige mindset ehk mõtteviis on iga eduka ettevõtja kõige olulisem tunnus

Autor | märts 7, 2017 | Mindset

Miks on mõtteviis nii oluline?

 

Kui Sa alustad ettevõtja karjääri vale “mindsetiga”, siis oled Sa arvatavasti väga ruttu ummikus ja asjad liiguvad juba varsti allamäge. Mis ei ole ka halb, sest see õpetab Sind ja suunab varsti õigete tegevusteni. Õige mindset (mõttelaad/mõtteviis, kasutan järgnevalt ainult sõna mindset) on absoluutselt iga ettevõtja suure edu alus.

Kui leida midagi ühist, mis muudab maailma nimed nagu näiteks Bill Gates Microsoftist, Steve Jobs Appleist, Sam Waltoni Walmartist või näiteks Michael Jordani, siis on see ainult edule suunatud mindset. Kõik mida nad teevad on seotud nende eduga. Näiteks Bill Gates on öelnud, et Ta ei võtnud oma kahekümnendates absoluutselt mitte ainsatki vaba päeva ja seda on rõhutatult öeldud.

Sul võib olla väga hea toode või idee aga see ei tähenda automaatselt edu. Suurepärased tulemused saavutasid eelnimetatud inimesed õige mindsetiga. Ettevõtlusega alustades ootavad Sind pingelised ajad.

Jah, on ka erandeid aga enamus pingelisest etapist ei pääse. Ettevõtja peab olema valmis vastu võtma iga tagasilöögi, olema enesekindel, eesmärgile pühendunud. Kõige lihtsam ongi alla anda aga see ei vii Sind sinna kuhu Sa jõuda tahad. See kuidas Sa reageerid ootamatutele ja keerulistele olukordadele on kinni kõik Sinu mõttemaailmas.

Me teame kõik kedagi, kes on töönarkomaan. Ta on valmis töötama 18h+ päevas. Aga sellest ei ole kasu, kui Sa ennast kiiresti läbi põletad. Loomulikult on iga ettevõtja üks suurimaid relvi ka töötahe ja teistest rohkem tegemine. Nagu Gary Vaynerchuk (sotsiaalmeedia guru) siin videos ütleb, on see tema ainuke „käik“, Ta lihtsalt töötab teised üle. Peale selle on väga oluline targalt tööd teha. Kõik inimesed oskavad olla hõivatud millegagi. Aga mingi asi peab olema oluline. Kui Sa vaatad iga 10 minuti tagant emaili, siis see võtab Sinu päevast 2 tundi aga kasu ei too. Väga oluline on teha õigeid asju!

 

Ettevõtjana võid Sa teha tegelikult mida Sa ise tahad. Sul ei ole ülemust, kindlat tööaega jne. See tegelikult töötab Sinu kahjuks. Sinu edu alus on distsipliin ja väga suur vastutus selle ees mida Sa teed. Vabadus tuleb koos vastutusega. Sea eesmärgid ja tee plaan oma eesmärkide toestamiseks. Ilma plaanita on igasugune tegevus kohe läbi kukkunud. Samal ajal pead Sa võtma vastutuse klientide, oma töötajate ja äripartnerite ees. Juba ainuüksi sellega, et Sa oled valmis võtma vastutuse kõige ees mida Sa teed, toob Sulle kindlasti edu pikas perspektiivis.

Miks on vajalik, et ettevõtja hoiaks oma ego võimalikult madalal? Seda sellepärast, et alati on ettevõtlusega alustamisel inimesi, kes teevad Sind maha, proovivad Sind õigelt rajal kõrvale juhtida, ütlevad, et see mida Sa teed on täiesti lootusetu. Ego hakkab ennast automaatselt kaitsma ja ei lase keskenduda olulisele ja edasi liikuda. Sa tead oma väärtust ja olles avatud mõtlemisega aktsepteerid Sa seda, et kõigile ei saagi meeldida ja liigud edasi tagasi vaatamata.

Sa pead olema valmis kohanema ja tegema seda kiiresti. See ei tähenda seda, et Sa oma põhiväärtused või idee kaotaksid, Sa lihtsalt kohandud muutustega. Sageli on väga raske leppida sellega, et ei saa liikuda seda rada mööda, mille nimel on nii kõvasti tööd tehtud. Jälle on ego mängus. Aga muutustele avataud oleva mindsetiga võtad Sa iga väljakutset või muutust, kui võimalust midagi veel paremini teha, midagi igast uuest olukorras õppida.

Vastupidiselt eelnevas lõigus mainitud egole on vaja siiski ka natuke mitte altruistlikku mõtlemist. Sa ei tohi häbeneda seda, et Sinu ainus eesmärk on raha teenida, sellega mida Sa teed. Kuidas Sa hiljem raha kulutad on kõik Sinu enda teha aga eesmärk oma rikkust kasvatada peaks olema iga ettevõtja peamisi eesmärke, vähemalt esialgu. Mindset, mis väärtustab materiaalseid eesmärke, on vajalik isegi, kui see tundub kõrvaltvaatajatele egoistlik.

Growth mindset (arengule/kasvamisele avatud mõtteviis) ja fixed mindset (kinnistunud mõtteviis) – Esimene viib sind edasi, teine tagasi.

Teaduslikud uuringud ja näited reaalsest elust näitavad, kuidas mindset (mõtteviis) ning arusaamine intelligentsist ja enda oskustest on võti eduni. Kinnistunud mõtteviisiga inimesed väldivad väljakutseid, isegi kui nad on tegelikult andekad ja nad kaotavad huvi, kui asjad lähevad raskeks. Nad ei ole valmis arenema ega õppima. Nad arvavad, et nende karakter, intelligentsus ja loomingulised võimed on staatilised, neid ei saa muuta. Arengule avatud mõtteviisiga inimesed seevastu on valmis õppima, nad teadvustavad endale, et nad õpivad ja arenevad iga päev. Nad on valmis vastu võtma uusi väljakutseid ja nendes õppima. Ebaõnnestumises nähakse potentsiaali õppida uusi asju ja areneda. Need kaks mõtteviisi, mis avalduvad juba väga noores eas. Kuidas me suhtume edusse ja ebaõnnestumistesse, määrab ära selle, kui õnnelikud me oleme.

 

Kasvule/arengule suunatud mindset

 • Ebaõnnestumine on võimalus areneda ja kasvada
 • Ma saan kõike õppida
 • Väljakutsed aitavad mul areneda
 • Minu pingutus ja suhtumine määravad minu oskused
 • Tagasiside on hea ja edasiviiv
 • Teiste edu inspireerib mind
 • Mulle meeldib uusi asju õppida ja proovida

Kinnistunud mindset

 • Ma jään selle juurde mida ma oskan ja tean
 • Tagasiside on lihtsalt isiklik kriitika
 • Kui ma kukun läbi, siis ma annan alla
 • Potentsiaal on kindaksmääratud
 • Mulle ei meeldi väljakutsed
 • Ma kas saan sellega hakkama või ma ei saa sellega hakkama
 • Ma ei saa oma oskusi arendada
Indrek Eenmaa
Veebihai asutaja, autor. ❤️ WordPress. Vastutan Veebihai kvaliteedi eest. Minuga võib otse ühendust võtta indrek ät veebihai punkt ee
Jagamist